Foça da Gezilecek Yerler

Antik Çağ’da İyonya’nın en önemli yerleşimlerinden biri olan Foça; taş evlerle süslü sokakları, mavi bayraklı koyu, balıkçı tekneleri ile süslü renkli limanı ve eşsiz günbatımları ile İzmir’den kısa sürede ulaşabileceğiniz en huzurlu tatil beldelerinden biri. Foça’nın İzmirliler’in en sevdiği kaçış noktalarından biri olması, aslında hiç de sürpriz değil; çünkü burası Ege sakinliğini, belki de biraz tembelliğini yaşayabileceğiniz en güzel yer. Ne Çeşme gibi aşırı popüler ve turistik, ne Alaçatı kadar kalabalık; Foça sanki Egeli yazlıkçılar içinkurulmuş özerk bir bölge gibi.

Foça için kafa dinlemek isteyenlerin buluştuğu, günbatımlarıyla anınızı, sokakları ile gözlerinizi şenlendiren, mekanları ile Instagram’da ‘yaşıyosun bu hayatı’ dedirttiren ve pek tabii denizi ile ferahlatan gerçek anlamda bir kapı komşusu desek çok da yerinde olur. Kısadan hisse, beyaz yakalıların emeklilikte taşınmak istediği o Güney’deki sahil kasabasını hepimiz biliyoruz; peki ya onun Kuzey versiyonu? İşte orası da Foça.

*Başlamadan Önce: Foça’yı Eski Foça ve Yeni Foça olarak iki bölüm şeklinde düşünebiliriz. Yeni Foça, adından da belli olduğu üzere, Eski Foça ile yakından uzaktan ilgisi olmayan ve genellikle modern tarzda evlerin, yazlıkların olduğu kesim. Foça’da yapılacak birçok aktivite, gezilecek yerlerin çok büyük bir kısmı Avrupa’daki old town’ları aratmayacak güzellikteki Eski Foça’da olduğu için biz 2 günümüzü de Eski Foça’da geçirdik. Bu nedenle, aşağıdaki önerilerimizin büyük kısmı da Eski Foça’dan olacak.

 

 

Eski Foça’da yapılacak onlarca farklı aktivite, gezilecek birçok mekan bulunmaktadır. Hem tarihi değerlere sahip yerler, hem de doğal güzellikleriyle meşhur harika mekanlar Eski Foça’yı ziyaret edenler için farklı alternatifler sunmaktadır. Eski Foça’da gezilecek yerler şu şekildedir.

Eski Foça Merkezi

İlk olarak mutlaka Eski Foça’nın merkezini görmeniz gerekir. Çarşısında hediyelik eşyalar satılır. Çarşının sonunda yer alan sahil, çok sayıda balıkçı teknesini ve balık restoranlarını barındırır. Tabi sahil kenarında tek bulacağınız restoran balık restoranları değil. Bar, kahve mekanları, yemek için alternatif mekanlar da fazlaca bulunmaktadır. Sahili gezdikten sonra ara sokaklara dalıp Eski Foça’nın otantik evlerinin önünde fotoğraf çektirebilirsiniz. Ayrıca gün batımını en güzel şekilde izleyebileceğiniz yerlerden biri de Eski Foça’dır.

Kybele Açık Hava Tapınağı

Mitolojik yaratıklara ait heykellerin ağırlıklı olarak yer aldığı tapınak milattan Ööce 580 yılında inşa edilmiş. Duvarlarında farklı işlemeler görebileceğiniz tapınak ilginizi çekecektir. Sahil yolunu takip ederek tapınağa ulaşabilirsiniz.0

Kybele Açık Hava Tapınağı

Fatih Cami

Eski dönemlerde yapılmış ve günümüze kadar kalan nadir cami ve eserlerden biri olan Fatih Cami de Eski Foça’da yer almaktadır. İsmini, Cami’yi yapan Fatih Sultan Mehmet’den almıştır. Eve benzeyen bir yapı olsa da küçük minaresi onu ele veriyor. Merkez içerisinde bulunan camiyi ara sokaklara girerek bulabilirsiniz.

Siren Kayalıkları

Eski Foça’ya gitmeden önce mutlaka duyduğunuz yerlerden biri de Siren Kayalıkları’dır. Adacık olarak bahsedebileceğimiz Siren Kayalıkları, tarihte önemli bir yere sahiptir. Tekne turu ile Siren Kayalıkları’nı görebilirsiniz. Veya Eski Foça’da yüksek yerlere çıkıp uzaktan o muazzam kayalıkları görmeniz mümkündür.

Siren Kayalıkları

Beş Kapılar Kalesi

Merkezi gezerken görebileceğiniz ve ilk dikkatinizi çeken yer kale olacaktır. 1275 yılında inşa edilmiş olan kalenin yapımı Michel Paleoloc tarafından gerçekleştirilmiştir.  Çok kez onarılan kalenin ismi ise, ön cephede yer alan 5 adet kapıdan gelmektedir. Kapılardan bir tanesinin açık olduğunu ve ziyaret edebileceğinizi belirtelim. Ufak bir tiyatro sahnesi göreceksiniz. İçerisinde bazı antik eserler sergilenmektedir. Kalenin çevresinde el işi olarak yapılmış takı ürünlerini satılan tezgahları ve görebilirsiniz.

İngiliz Burnu

Eğer kamp seven biriyseniz eşsiz bir kamp yeri olarak yorumlayabileceğimiz İngiliz Kampı, günübirlik ya da birkaç günlük kamp yapmak için fazlasıyla hoşunuza gidecek bir yerdir. Eski Foça merkezindeki otogardan İngiliz Burnu’na giden dolmuş seferleri bulunmaktadır. Şahsi aracınız yoksa dolmuş ile 10 dakikada İngiliz Burnu’na gidebilirsiniz.

 

Dış Kale

Eski Foça’yı ziyaret edenlerin genellikle bilmediği ya da gözden kaçırdığı bir yer vardır. O da Dış Kale ismini alan, Osmanlı döneminden kalma kaledir. Ayakları denize gömülmüş olan Dış Kale, 1678 yılında Osmanlılar tarafından yapılmış. Yapılış sebebi aslında isminde gizli. Dışarıdan gelen akınları engellemek amacıyla yapılmış ve bu sebeple ismi Dış Kale olarak kalmış.

Şeytan Hamamları

Foça’nın meşhur Can Dede tepesinde yer alan Şeytan Hamamları, İ.Ö 4. YY’dan kaldığı söylenmektedir. İki mezar ve uzunca yoldan oluşan Şeytan Hamamları’nı görülecek yerler listesine ekleyebilirsiniz. Can Dede tepesine yaya veya şahsi aracınız ile çıkabilirsiniz.

Mersinaki Koyu

Yaz döneminde ziyaret gerçekleştiriyorsanız ve yüzmek istiyorsanız mutlaka görmeniz gereken yer Mersinaki Koyu’dur. Temiz ve durgun suyu, sizi adeta denize davet ediyor. Ayrıca koydaki tesisler oldukça güzel bir hizmet sağlamaktadır. İsmetpaşa Mahallesi’nde bulunan Mersinaki Koyu’na gitmek için merkeze vardığınız zaman kuzey rotasını izleyebilirsiniz.

Pers Anıt Mezarları

Tarihten hoşlanıyorsanız Pers Anıt mezarlarını da görmeniz mümkün. Fakat merkezden biraz uzaklaşarak ziyaret edebilecek olmanız sebebiyle şahsi aracınızın olması şart. Aksi taktirde 7 kilometrelik yolu yürümek istemeyeceksinizdir.

Pers Anıt Mezarları

Deniz Feneri

Deniz Feneri ilginizi çeker mi bilinmez fakat Eski Foça’da bulunan deniz feneri, merkezden karşı cepheye baktığınız zaman görüntülenen, ilçeye farklı bir hava katan detaydır. Dilerseniz karayolu ile oraya gitmek mümkün.

Osmanlı Mezarlığı

Osmanlı dönemine ait günümüze kadar konumunu koruyan ve hala kullanılan Osmanlı Mezarlığı, çok sayıda eski mezarı barındırmaktadır. Yüz yıllardır orada olan mezar taşları ve bozulmaya yüz tutmuş zemini, ilgi uyandırmaktadır.

Eski Foça’da Mutlaka Yapılması Gereken Aktiviteler

Eski Foça’da gezilecek ve görülecek yerleri listeledik fakat asla gidip de yapmadan dönmemeniz gereken şeyler vardır. Gün batımı ilk sırada yerini alıyor. İmkanınız varsa balık tutabileceğiniz eşsiz yerlerden biridir. Gidip de balık yememek ise olmaz. İster salaş balık restoranlarını, isterseniz nezih, fasıl eşliğindeki balık restoranlarını tercih edebilirsiniz. Foça’da mutlaka tekne turlarına katılın. Görmediğiniz ve göremeyeceğiniz güzellikteki koyları keşfedeceksiniz. Ve tabi tekne turu ile Siren Kayalıkları’nın da yanından geçeceğinizi unutmayın. Ve son olarak Girit sakız dondurmacısını da es geçmeyin. Zira yaz aylarında uzun kuyruklar oluşmakta ve bir dondurma alabilmek için saatlerinizi harcamak zorunda kalabilirsiniz.

devamı için: Yeni Foca Butik Otel

 

Foça Resimleri


Leave Comment